Svake se godine 27. siječnja sjećamo svih žrtava nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata. Povodom Dana sjećanja na žrtve holokausta, te u spomen izraelske umjetnice vinkovačkog porijekla – Dine Merhav, učenici naše škole su, na poticaj Povijesne grupe, Čitateljskog kluba, Malih knjižničara te učiteljice Ivane Spajić i knjižničarke Tihane Perić, crtali „Ptice u letu“.

Dina Merhav rođena je u Vikovcima, gdje je provela djetinjstvo, i odakle je s roditeljima, bogatom židovskom obitelji Gross, morala pobjeći pred zlom 1940-ih godina. Rodne je Vinkovce posjetila nekoliko puta i s posebnom sjetom razgledala kuću u Dalmatinčevoj ulici, gdje je živjela do progona. Svojim je Vinkovcima darovala skulpture nastale u sklopu njezina opusa “Ptice u letu”. Riječ je o željeznim skulpturama ptica u narančastoj, crvenoj i boji hrđe, visokih od dvadesetak do 180 centimetara. Ptice predstavljaju slobodu i težnju prema otvorenom nebu  objašnjavala je Dina.

Ptica je, ne samo životno, vezana uz prostor i značenje neba. Neograni­čena nebeskim prostranstvom ona je simbol slobode. Uz pticu, koja gleda odozgor, veže se mudrost otkrivanja istine, a poveznice neba i vječnoga života oblikovala je metafore u kojima se ljudska duša predstavlja u slikama ptice. Lakoća kojom ptice prevla­davaju prostranstva i kojom lebde „nad zemljom“ doima se kao oslobođenost od sile teže, pa se u metaforama ptica predstavlja iskonska čovjekova žudnja za oslobođenjem od usuda zemlje, prolaznoga života i smrtnosti.

Kao što je i Dina Merhav svojim Pticama željela dati počast Židovima poginulim i ubijenim u holokaustu, dajemo im počast i mi, učenici OŠ Bartola Kašića na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Za svakog ubijenog Židova s područja naših Vinkovaca naslikana je slika Dinine ptice. Na taj ih način metaforički želimo osloboditi od njihova gorka usuda zemlje i pružiti im slobodu i mir u vječnosti.