Pjesnik, pisac, prevoditelj, jezikoslovac i isusovac Bartol Kašić dao je golem doprinos razvoju hrvatskoga jezika. Razvoj pisma i pismenosti u nekome narodu temeljni je uvjet postojanja, a po početcima pismenosti vrlo se često ispisuje i njegova povijest. Kako bi upoznali učenike naše škole sa stvaralaštvom i značajem Bartola Kašića, naša se škola pridružila ESEP (eTwinning) projektu Bartol Kašić i 420 godina hrvatskoga jezikoslovlja.

Učiteljica Zvjezdana Kelava i knjižničarka Tihana Perić su s 2. B razredom provele niz radionica. Na prvoj je radionici učenicima pročitana slikovnica „Velika tvornica riječi“ belgijske spisateljice Agnès de Lestrade koja ističe ljepotu jezika te njihovu snagu i povezanost s našim unutarnjim emocionalnim svijetom. Učenici su pomoću slikovnice uvidjeli važnost riječi, jer osim što ih koristimo za sporazumijevanje, ovisno o tome kakve riječi koristimo i kako ih izgovorimo, možemo druge povrijediti, usrećiti, s njima se povezati ili prekinuti odnose. Učenici su zaključili da su najvažnije riječi u jeziku: volim te, mama, tata i oprosti te da im je bitno imati hrvatski jezik jer kada bi djeca pričala engleskim jezikom, roditelji, bake i djede ih uopće ne bi razumjeli.

Nakon uvoda, učenici su naučili tko je Bartol Kašić i zašto ga nazivamo ocem hrvatskog jezika. Naučili su i što je gramatika, pravopis te rječnik, uočili njihove razlike i razgovarali o tome zašto su te knjige bitne za jezik. Zamislili smo da je Bartol Kašić s nama na satu te su mu učenici zahvalili što je napisao prvu hrvatsku gramatiku jer bez nje ne bismo znali pisati, ne bismo znali ništa i ne bi bilo Hrvatske. Kako bi vam dočarali atmosferu, radionice smo fotografirali te smo u programu Canva dodali Bartola Kašića na naše fotografije.                                       

Skip to content