Kako bi se podigla svijest o važnosti medijske pismenosti i kritičkog razmišljanja o medijskim sadržajima te stvorili preduvjeti za medijsko obrazovanje, u našoj su se školi održali Dani medijske pismenosti. 

Mediji su danas sastavni dio našeg života i imaju važnu ulogu u emocionalnom razvoju, ponašanju i intelektualnom funkcioniranju djece i mladih. Kao i većina stvari, suvremena tehnologija i internet kao njezin najrašireniji produkt, imaju svoje dobre i loše strane. Koje su to negativne, a koje pozitivne strane izloženosti medijima, danas i kroz noviju povijest, naučili su naši Bartolovci na interaktivnom predavanju koje su održale učiteljica povijesti Ivana Spajić, psihologinja Iva Jakovljević te knjižničarka Tihana Perić.

Osim što imaju veliki utjecaj na intelektualni i emocionalni razvoj, mediji su postali važan čimbenik socijalizacije u životima djece diljem svijeta. Na temelju brojnih istraživanja može se sa sigurnošću zaključiti kako izloženost nasilju u medijima uzrokuje povećanje pojave agresivnog ponašanja i u odnosu s vršnjacima. Učiteljica povijesti Ivana Spajić i psihologinja Iva Jakovljević su svojom radionicom osvijestile povezanost medija nasilnog sadržaja s agresivnim postupcima u stvarnom životu te potaknule učenike 7. a na promišljanje o dugoročnim posljedicama trajne izloženosti nasilnom sadržaju.

I naš se 8.a s razrednicom Dunjom Bakoš na satu Informatike dotaknuo medija i nasilja te su istražili oblike elektroničkog nasilja. Elektroničko nasilje je komunikacijska aktivnost putem tehnologije kojom se ponižava druga osoba, prijeti joj se, uznemirava ili joj se pokušava naštetiti na neki drugi način. Razgovarali su o tome kako prepoznati dijete izloženo elektroničkom nasilju i što učiniti ako i sami primijete elektroničko nasilje ili su i sami žrtva. Svoje su zaključke i razmišljanja pretočili u stripove koji su izradili u online alatu Canva.

Fotografije s radionica i radove naših vrijednih učenika možete pogledati na poveznici.

Skip to content