Razgovor o strahu sa školskom djecom je važan jer u ovoj dobi djeca već imaju složenije emocionalne i socijalne potrebe, a strahovi mogu imati veći utjecaj na njihovo ponašanje, uspjeh u školi i odnose s drugima. Strahovi koji se ne prepoznaju ili potiskuju mogu se nakupljati i s vremenom postati ozbiljniji problemi. Redoviti razgovori omogućuju djetetu da na vrijeme obradi strah i izbjegne teže posljedice.
U sklopu projekta Osjećam osjećaje, preveniram nasilje održana je još jedna u niz radionica u 3.b razredu naše škole. Psihologinja Iva Jakovljević i knjižničarka Tihana Perić su razgovarale s našim trećašima o strahu i fobijama kako bi postali spremni razumjeti uzroke straha, razmišljati o rješenjima te kako bi razvili što bolju sposobnost suočavanja s istima.
Naučili smo da strah ima i dobre strane – on nas potiče na izbjegavanje situacija koje bi mogle ugroziti naše zdravlje ili sigurnost, može nas motivirati na suočavanje s izazovima ili nas može potaknuti na učenje. No, osvijestili smo i naučili što se događa kada smo uplašeni (psihofizičke reakcije) te smo usvojili tehnike oslobađanja od straha pomoću kojih će se naši učenici u budućnosti lakše nositi sa situacijama i događajima koji u njima izazivaju strah.
